طراحی جذاب سایت

طراحی جذاب سایت

در این مقاله شما را به بهترین نحو ممکن با طراحی جذاب سایت آشنا کرده ایم.

 آیا می دانستید که ۴۸ درصد مردم بیان کرده اند طراحی جذاب سایت اولین عامل تعیین کننده اعتبار یک کسب و کار برای آنها بوده است؟ در حقیقت، اولین تاثیری که کسب و کار شما بر مخاطبان می گذارد، طراحی جذاب سایت شما است. طراحی جذاب، شکیل و در عین حال کاربردی سایت یک عامل مهم و تاثیر گذار برای جذب مخاطب و ماندگاری او در صفحه وب سایت شما است. شما تنها چند ثانیه وقت دارید تا بازدید کننده را ترغیب به بازدید از پیج خود کنید. در این مقاله می آموزید که چگونه با رعایت ۵ نکته یک سایت زیبا و در عین حال کاربردی برای مخاطبان خود ایجاد کنید.
طراحی جذاب سایت

⦁ تنها مولفه های ضروری را به سایت خود اضافه کنید 
در هنگام طراحی جذاب سایت شاید تصور کنید اضافه کردن تعداد زیادی المان به صفحه خوب به نظر برسد. شما می‌خواهید سایتتان از نظر بصری جذاب باشد، پس به طور مداوم مولفه‌ها را به آن اضافه می کنید. اما این کار باعث می شود وب سایت شما شلوغ، درهم و گیج کننده به نظر می رسد. موضوع دیگر این است که اگر مولفه ها در وب سایت دارای هدف خاصی نباشد ممکن است باعث سردرگمی مخاطب شود.
هر مولفه در سایت باید دارای یک هدف باشد. فرض کنید دکمه ای به نام کال تو اکشن (Call to action) را در وب سایت خود قرار داده اید که به یک صفحه جدید باز نمی شود. کاربران مرتباً بر روی این دکمه کلیک می کنند و در نهایت از این که راه به جایی نمی برند سردرگم و مبهوت می مانند. بنابراین، به یاد داشته باشید که هر مولفه در سایت باید یک هدف داشته باشد. تنها مولفه ای را صرفاً به دلیل جذابیت به وب سایت خود اضافه نکنید. تنها مولفه های کاربردی به وب سایت خود اضافه کنید که بتواند تجربه کاربر را در سایت ارتقا دهد.
در زیر مثالی از طراحی جذاب سایت مشاهده می کنید. در سایت Zillow تنها مولفه هایی که ضروری است اضافه شده اند. طراحی این سایت در نگاه اول بسیار ساده به نظر می رسد و هدایت کاربر در آن با عنوان های شفاف به سهولت انجام می شود.

طراحی جذاب سایت

                                                                                 طراحی سایت زیبا

⦁ ابتدا برای کاربر طراحی کنید
یکی از نکاتی که در هنگام طراحی جذاب سایت باید به آن دقت کنید تمرکز اولیه شما بر روی کاربر است. این مخاطبان شما هستند که باید جذب وب سایت شوند و در مورد کسب و کار آن بیشتر بیاموزند. پس، لازم است که سایت در ابتدا برای آنها تولید شود. بنابراین، به نوعی طراحی فکر کنید که بتوانند بهترین تجربه را برای کاربر ایجاد کند. به مولفه هایی مانند فرمت طراحی، ناوبری و مولفه های بصری دقت کنید. زمانی که طراحی را نخست برای کاربر انجام می دهید تجربه بهتری به او می دهید. با این کار باعث می شوید نرخ ماندگاری کاربر در سایت بیشتر شده و از طرفی خواسته‌های او به راحتی برآورده شود. به مثال زیر دقت کنید:
وب سایت Zillow یک مثال بارز از یک سایت کاربر پسند است. طراحی این سایت بسیار ساده بوده و در عین حال به کاربران کمک می‌کند به سرعت به آنچه که نیاز دارند دست یابند. به عنوان مثال، صفحه اصلی این سایت دارای سه بخش مجزا برای خرید، فروش و اجاره خانه است. با چنین طراحی کاربران به سرعت و سهولت می‌توانند به اطلاعاتی که نیاز دارند دست یابند و لازم نیست برای یافتن نوع خانه ای که به دنبال آن هستند در درون وب سایت به جستجو بپردازند.

طراحی جذاب سایت

                                                                                  طراحی سایت


⦁ از رنگ های متناسب با برند خود استفاده کنید

یکی از موارد طراحی جذاب سایت تناسب رنگ با برند کسب و کار است. زمانی که سایتی را طراحی می کنید، باید از رنگ های درست استفاده کنید. این رنگ‌ها تاثیر بسیاری بر نحوه نگرش مردم از برنده شما دارد. هر رنگی دارای معنای متفاوت است. بنابراین شناخت معنای متفاوت رنگ ها در طراحی جذاب سایت نکته مهمی است که باعث تاثیرگذاری بر نحوه نگرش مخاطب از کسب و کار شما می شود. اگر برند شما دارای رنگ خاصی است، آن را در سایت خود ادغام کنید و اطمینان یابید که در تمام ابزارهای بازاریابی خود از همان رنگ استفاده می کنید و در تمام صفحات وب سایت پیوستگی آن را رعایت می کنید. در هنگام طراحی جذاب سایت باید سه الی چهار رنگ را مد نظر قرار دهید: یک رنگ اصلی، یک و دو رنگ متضاد و رنگ فونت. در این حالت دکمه ها و عنوان ها نیز باید به یک رنگ باشند.
مثال سایت زیر را در نظر بگیرید. این سایت دارای یک رنگ صورتی و نارنجی مشخص است که از آن برای برند خود استفاده می کند. این سایت در تمام طول وبسایت خود از همین رنگ ها استفاده می کند و در دیگر پلتفرم های بازاریابی نیز این گونه رنگ را حفظ می کند. مردم در هر جایی که رنگ نارنجی و صورتی را به این سبک ببینند، متوجه می‌شوند که این برند کدام است.

طراحی جذاب سایت

                                                                                   رنگ در طراحی سایت

⦁ مولفه های بصری به وب سایت خود اضافه کنید
زمانی که کاربری وارد وب سایت شما می شود، نیاز به دیدن المان هایی دارد که چشمان او را به خود جذب کنند. وب سایت هایی که دارای طراحی جذاب هستند، کاربران را ترغیب ماندگاری و بررسی کسب و کار آن می کند. علاوه بر این، با استفاده از مولفه های بصری می توانید به وبسایت خود تعادل دهید و از بار متن ها کم کنید.
انواع مولفه های بصری مختلف وجود دارد که می توانید برای طراحی جذاب سایت آنها را اضافه کنید. این مولفه ها شامل عکس ها، ویدئوها و اینفوگراف ها هستند. می توانید از هر تعداد مولفه های بصری که خواستید برای طراحی جذاب سایت خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که استفاده از مولفه های بصری به کسب و کار شما معنا و مفهوم می بخشد. تنها تصاویر را به صرف افزودن تصویر به وب سایت خود اضافه نکنید. این تصاویر باید دارای معنا باشند و منعکس کننده کسب و کار و صنعت شما باشند. در این بین می توانید عکس های از افراد تیم، دفتر، محصولات و یا مشتریان خود قرار دهید. می توانید از تصاویر اورجینال برای القای حس اصیل بودن وب سایت خود استفاده کنید. همچنین می توانید ویدیو هایی بسازید که در آن مخاطبان را با محصولات شما آشنا کند و اطلاعات ارزشمندی در مورد آن به آنها ارائه دهد. به سایت زیر نگاه کنید. در این سایت برای هر مقصد یک عکس متفاوت قرار داده است. سایت Airbnb به راحتی مردم را به خود جذب می کند و آن را ترغیب می کند تا گزینه‌های خود را در این سایت بررسی کنند.

طراحی جذاب سایت

                                                                                         طراحی سایت


این موارد نکاتی بود که باید در هنگام طراحی جذاب سایت به آنها توجه ویژه داشته باشید.


⦁ طراحی سایت های پر سرعت

اما هر چقدر هم که سایت شما از جذابیت بصری برخوردار باشد، اگر نتواند به سرعت بارگذاری شود، در هدف خود شکست می خورد. آمار نشان داده است که هر یک ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت باعث کاهش ۱۶% رضایت مشتری و کاهش ۱۱% بازدید از سایت می شود. این بدین معنی است که طراحی سایت های پرسرعت از اهمیت بسیار زیادی برای کسب و کار برخوردار است. همچنین این عامل باعث تاثیر در رتبه بندی سایت شما در گوگل می شود. در حقیقت،۴۷ % مشتریان انتظار دارند که وب سایت در کمتر از ۲ ثانیه بارگذاری شود و اگر این مقدار به چهار و بیشتر برسد، ۴۰ % افراد از بازدید سایت منصرف می‌شوند. روش های زیادی برای طراحی سایت های پرسرعت وجود دارد، از جمله:
⦁ تصاویر خود را بهینه سازی کنید.
⦁ فایل های JavaScript و CSS خود را به حداقل برسانید.
⦁ درخواستهای HTTP را به حداقل برسانید.
⦁ قالب وب سایت خود را تغییر دهید.
⦁ از CDN (شبکه سه سرورهای جهانی) استفاده کنید.
⦁ لینک های خراب وب سایت را برطرف کنید.
⦁ پایگاه داده خود را بهینه کنید.
⦁ مدت زمان پاسخ سرور را کاهش دهید.
⦁ …..
در این مقاله نکاتی که هر کسب و کاری برای طراحی جذاب سایت خود به آن نیاز دارد را مورد بررسی قرار دادیم. برای راهنمایی بیشتر در خصوص طراحی جذاب سایت با ما تماس بگیرید.  

 

, , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
چرا وب سایت مهم است؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست